Temat: Zadanie na wakacje Nr 1 - wieże triangulacyjne.
Autor:Stanisław Wierzbicki
Data:2010-06-20 21:21:33

Treść: W czasach kiedy nie było satelit i GPS-ów, do celów kartograficznych budowano sieć punktów topograficznych do pomiarów metodą triangulacji, czyli obliczeń boków trójkąta na podstawie jednego boku i dwóch jego kątów. Nad tymi punktami stawiano wysokie wieże triangulacyjne, z których za pomocą teodelitu mierzono kąty pomiędzy 2 widocznymi dalekimi wieżami. W okolicach Radunia były 2 takie wieże, które runęły na początku lat 80-tych. Miejscowa ludność nazywała je majakami. Waszym zadaniem jest odnaleźć przynajmniej jeden punkt położony w lasku na granicy pól Radunina. Mieści sie on na wierzchołku najwyższej góry w Raduninie, obecnie częściowo rozkopanej na żwirowisko. Niedawno sprawdziłem, jego sygnatura tkwi w ziemi i jest dobrze widoczna. Widać również zbutwiałe szczątki wieży, nawet ułożone w jej były kształt. Może zamieścicie jakieś zdjęcia, nawet z telefonu komórkowego? Jako pomoc zamieszczam poniżej mapę z naniesionymi punktami.
Ten dalszy punkt znajduje się w Puszczy na granicy oddziałów 65 i 66, w odległości ok. 50 metrów od kamiennego słupka z takimi właśnie oznaczeniami. Dojazd rowerem jest bardzo dobry.

 

Mapa z naniesionymi punktami triangulacyjnymi (symbole trójkąta z kropką w środku). Obelisk z zadania Nr 1 jest naniesiony błędnie! Strzałka pokazuje prawidłowe położenie.

Sygnatura tego dalszego punktu triangulacyjnego. Skrót GUPK oznacza Główny Urząd Pomiarów Kraju, utworzony 30 marca 1945 r.

A to pozostałości wieży triangulacyjnej w Puszczy Knyszyńskiej (3 km od Radunina).

Tak wyglądała wieża triangulacyjna.

Autor:Lokalny Przyrodnik
Data:2022-12-06 08:19:00

Treść:

Podaję odpowiedź. To jest fragment ścieżki edujacyjnej we wsi Pieszczaniki.

 

Autor:Listopadowa zagadka
Data:2022-11-09 06:52:00

Treść:

Gdzie znajdują się te obiekty ?. Dla ułatwienia dodam, że w odległości około 3 km od Radunina. Dobrze wiedzieć co znajduje się w okolicy i w ogóle na terenie gminy Gródek. Warto zatrzymać się na chwilę i poczytać zamieszczone informacje, a nie tylko pędzić ślepo przed siebie.

 

Autor:Gratulacje dla "zgadywacza"
Data:2022-10-18 16:11:00

Treść:

Tak, ten budynek znajduje się w Gródku. Kiedyś w czasach PRL mieścił się tam sklep odzieżowy.Teraz pełni funkcję "kulinarną" jak wynika z szyldu umieszczonego na budynku.

 

 
Wczoraj:126
Dziś:27