Forum

Temat: Stare Wasiliszki
Autor:Stanisław Wierzbicki
Data:2012-11-11 16:15:06

Treść:Wasiliszki Stare, rodzinna miejscowość Czesława Niemena (Wydrzyckiego), położna jest 70 km od Grodna. Już z daleka widać wysokie wieże neogotyckiego kościoła, zbudowanego w 1903 r. od kórego to zaczęliśmy zwiedzanie. Ksiądz proboszcz oprowadził nas po kościele, zwracając uwagę na organy, na których przygrywał kościelnemu chórowi młody Czesław Wydrzycki. W kościele, zaraz przy wejściu, znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Niemenowi.

Ponieważ dom rodzinny Czesława Wydrzyckiego znajduje się na drugim końcu wsi, poszliśmy do niego pieszo, oglądając stare zabudowania. Wieś niewielka, taka jak Radunin. Po drodze wyszła do nas mieszkanka Wasiliszek, pamiętająca młodego Czesława. Obok domu Wydrzyckich znajduje się przystanek autobusowy. Na domu wisiał plakat, wzywający do obecności na jesiennych wyborach do parlamenu.

Z domu wyszedł jego opiekun i powitał nas w progu w języku białoruskim. Zaprosił wycieczkę do domu, gdzie opowiedział historię rodziny Wydrzyckich, która w ramach repatriacji przeniosła się dopiero w 1958 r. do Wrocławia. Dom stary, ze wspaniałym starym piecem, jakie i kiedyś spotykało się w Raduninie.

Zapraszam do fotogalerii i obejrzenia filmu z Wasiliszek: http://www.youtube.com/watch?v=wh1cNJFB89k

Za miesiąc wyruszymy śladami wielkiego białoruskiego poety, Adama Mickiewicza.

 

Autor przy domu rodzinnym Czesława Wydrzyckiego (Niemena).

Kościół parafialany w Starych Wasiliszkach.

Autor:XY
Data:2012-12-14 20:40:45

Treść:Miesiąc minął, a informacji o Wieszczu brak!

 

Autor:politolog
Data:2012-11-30 00:37:00

Treść:Na sprawę Mickiewicza można by spojrzeć od drugiej strony - dla kogo ma większe zasługi. Dla Polaków jest on przede wszystkim przedstawicielem mesjanizmu - pewnej doktryny walki o niepodległość (często zresztą krytykowanej). W przypadku Białorusinów jest kimś kto opisał (uchronił od zapomnienia) kulturę ludową oraz odnosił się do historii państwowości Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

Autor:Stanisław Wierzbicki
Data:2012-11-12 20:07:31

Treść:Wyjaśni się za miesiąc!

 

Autor:Wątpiąca
Data:2012-11-12 15:52:28

Treść:Nie wydaje mi się, by Polski Wieszcz Adam Mickiewicz był białoruskim poetą. W " Panu Tadeuszu" pisał " Litwo, Ojczyzno Moja......" A może był Polakiem, Białorusinem i Litwinem w jednej osobie?. To pewnie przez te wędrujące granice tak się porobiło. Ja uważam,że Mickiewicz jednak Wielkim Polakiem był!!!

 

 
Wczoraj:284
Dziś:56