Forum

Temat: Zadanie na wakacje Nr 2 - Wierchradulin
Autor:Stanisław Wierzbicki
Data:2010-06-20 21:12:52

Treść:Dziś zamieściłem mapę okolic Radunina z 1931 r. Jest na niej widoczne oznaczenie w Puszczy gajówki w Uroczysku Wierchradulin. Jak się dowiedziałem, gajówkę tę jeszcze przed II wojną światową kupił pan Julian Tomaszewski i zbudował z niej dom, na który w czasie wojny spadła bomba. Niedaleko tej gajówki znajduje się obelisk z krzyżem. Dawna wieść niesie, że wystawiła go rodzina pewnej kobiety, która zginęła w tym miejcu napadnięta przez watahę wilków. Jest na nim bardzo stary zatarty napis. Waszym zadaniem jest odnalezienie tego obelisku. Może ktoś odczyta ten napis? Może zostały jakieś ślady po gajówce (nawet było przy niej pole uprawne)? Zamieśćcie w tym temacie Wasze zdjęcia z tych miejsc. Można tam dojechać rowerem lub nawet dojść pieszo (ok. 3 km od Radunina).

 

Mapa z 1931 r. z oznaczonymi miejscami zadania.

Stary obelisk w Wierchradulinie, z nadbudowanym nowym krzyżem.

Na tym skrzyżowaniu z lewej strony była gajówka.

Autor:Zadanie sprzed lat
Data:2012-07-22 21:01:55

Treść:Zupełnie nieświadomie udało mi się rozwiązać wakacyjne zadanie z 2010 roku. Teraz to miejsce wygląda tak, jak na załączonej fotce. Po drugiej stronie tego obeliska było dużo jagód. Dopiero po paru dniach udało mi się skojarzyć fakty, że to jest to miejsce w Wierchraduninie, o którym pisał autor strony i Kriz.

 

Obelisk z krzyżem. Przed nim stoi mały, metalowy krzyżyk.

Autor:kriz73
Email:kriz1973@gmail.com
Data:2010-08-23 10:08:00

Treść:Witam w czasie swoich wędrówek rowerowych często bywam przy tym obelisku, zawsze stanowił on dla mnie zagadkę z przeszłości i powód do głębokiej zadumy. Teraz częściowo poznałem historię tego miejsca, przy najbliższej okazji poszukam śladów gajówki, choć wydaje mi się że tam nic tam nie zostało, gdyż zbieram w tej okolicy kurki. Niestety napis jest już bardzo niewyraźny i cięzko go odszyfrować. Jako że często bywam w Podlipkach - przy okazji podpytam o tę historię. pozdrawiam Krzysiek (Białystok - Sosnowik - wnuk Śp. Antoniego i Czesławy Pilcickich)

 

Autor:Prawdziwa wersja
Data:2010-08-09 10:32:55

Treść:Dawna wieść niesie, że wystawiła go rodzina pewnej kobiety, która zginęła w tym miejcu napadnięta przez watahę wilków Ponoć w tym miejscu nawet jest pochowana mała dziewczynka która została zgwałcona przez rosyjskich żołnierzy. Proszę zapytać ludzi w Podlipkach tam znają bardzo dobrze historię i nawet kiedyś przed spaleniem w księgach parafialnych było tak zapisane.

 

 
Wczoraj:182402
Dziś:30771